garnitur Miler Menswear - zdjęcie promocyjne

W zasadzie od kilku lat kompletnie nie interesowałem się garniturami RTW (ang. ready to wear). Sytuacja zmieniła się po otwarciu sklepu przy ulicy Podgórnej. Popularność mojej pracowni drastycznie wzrosła i praktycznie cały czas mamy tyle zamówień, że musimy pracować na pełnych obrotach. Trzeba jasno powiedzieć, że krawiectwo miarowe nie jest biznesem skalowalnym. Rzemieślników jest niezwykle mało, a przysposobienie ich do pracy w stylu konkretnej pracowni jest bardzo trudne. Postanowiłem zatem, że nadmiar popytu rozładuję, tworząc garnitur RTW, który będzie mieć swoje korzenie w krawiectwie miarowym. Wyciągając wszystkie złote reguły tworzenia szablonów garniturowych i ich proporcji, nie zapomnieliśmy też o obecnie panujących tendencjach. Jak żadna inna marka trzymamy rękę na pulsie, relacjonując najnowsze trendy męskiej elegancji z areny międzynarodowej (zobacz tutaj). Przypomnę tylko zdjęcie z dyskusji o naszym garniturze na premierze branżowej we Florencji podczas targów Pitti Uomo, gdzie w dyskusji na jego temat udział wzięli najsławniejsi influencerzy modowi na świecie!

TrunkShow we Florencji: prezentacja garnituru

Oczywiście dopracowanie takiego projektu nie było proste, ale w końcu udało nam się (mojemu wspaniałemu zespołowi i mnie) stworzyć garnitur, który zachwyca i to w bardzo atrakcyjnej cenie porównywalnej z sieciówkami. Oto on!

granatowy garnitur Miler na manekinie

Zadbałem o to, aby krój garnituru Phoenix był naprawdę nowoczesny w rozumieniu światowym, a nie lokalnym. Oznacza to, że jego wyjątkowość płynie z proporcji, a nie z udziwnień i żałosnych trików na poziomie kolorowych dziurek i lamówek. Kształt garnituru Phoenix jest wynikiem rozmów z dziesiątkami klientów pracowni MILER Bespoke Tailoring. Nie chcemy żebyście rzucali się w oczy, ale musicie wyróżniać się w tłumie 😉

Kiedy garnitur dobrze wygląda? 

Istnieje kilka cech garnituru (marynarki), które nazwałbym fundamentami dobrego wyglądu. Aby ukazać je dobrze, kupiliśmy marynarkę konfekcyjną jednej z marek dostępnych na naszym rynku i porównaliśmy jej krój do klasycznych reguł elegancji, które wykorzystujemy, tworząc garnitury szyte na miarę jak również garnitur MILER Menswear. Marynarkę na obu zdjęciach nosi ten sam model i jest ona w prawidłowym rozmiarze na niego (szerokość ramion i obwody korpusu).

różnice między garniturami

Wypełnienie ramion, kozerka i szerokość wyłogów (punkty 1,2,3)

Na świecie panuje obecnie tendencja do delikatnych wypełnień w ramionach (1)  i dlatego właśnie na takie się zdecydowałem w garniturze Phoenix. Wypełnienie jest na tyle duże, że garnitur ten możesz założyć na ślub (swój lub kogoś – z odpowiednio dobranymi dodatkami), ale jest na tyle małe, że jeśli przyjmiesz dobrą strategię przy doborze dodatków, marynarka obroni się także z dżinsami i sneakersami. Czy można chcieć więcej? 

Nowoczesny wygląd garnituru gwarantuje także odpowiednio umieszczona kozerka (2),  czyli miejsce połączenia klap marynarki z kołnierzem biegnącym wokół karku. Elementy te w sposób oczywisty odróżniają garnitur Phoenix od innych produkcji. Jest to spójne z obecnie obowiązującymi trendami i w sposób oczywisty odróżnia nasz garnitur od innych garniturów konfekcyjnych dostępnych w Polsce (wystarczy spojrzeć na zdjęcie powyżej).

Garnitur MILER kozerka

Elementem garnituru Phoenix, który najbardziej rzuca się w oczy, odróżniając go od ubrań bardziej pospolitych, jest szerokość klap (3). Fakt, że pójdziemy w tym zakresie pod prąd był dla mnie całkowicie oczywisty. Szerokie klapy wyglądają reprezentacyjnie, okazale i harmonijnie. Sprawiają, że noszący je mężczyzna ma na sobie ubranie nawiązujące do trendów światowych. I o to chodzi. Po długiej dyskusji uznaliśmy, że szerokość naszego wyłogu będzie miała dokładnie 58% szerokości ramienia, nieznacznie przekraczając połowę jego szerokości. Według nas ta wartość jest idealna!

Zobaczcie sami jak wspaniale harmonizują ze sobą linia ramion, usytuowanie kozerki i szerokość klap!

Garnitur Miler ramiona

Brustasza 

Drugą po klapach cechą garnituru Phoenix, która wyróżnia go w tłumie już z oddali, jest kształt i lokalizacja brustaszy. Brustasza w tym garniturze ma kształt mocno zakrzywionej łódeczki, która wprost fenomenalnie podkreśla poszetkę! Nie ma co ukrywać, to garnitur do noszenia z poszetką i projektowaliśmy go z myślą o mężczyznach, którzy znają się na rzeczy i chcą wyglądać dobrze. Uznałem, że jest jeszcze jeden warunek konieczny atrakcyjnego wyglądu brustaszy. To umieszczenie jednego z jej końców delikatnie pod klapą, tak, aby nadawał korpusowi dynamikę i smukłość, a także pomagał kontrolować poszetkę i przeciwdziałać jej zapadaniu się. Efekt końcowy jest oszałamiający!

Garnitur MILER brustasza

Pamiętacie, co mówiłem o uniwersalności i zmianie poziomów formalności garnituru? Biała lniana poszetka to podstawa, ale z pewnością to nie wszystko! Równie dobrze wyglądają stylizacje półformalne i sportowe!

garnitur propozycje stylizacji - kolorowe krawaty i poszetki

garnitur propozycje stylizacji bez krawata

Punkt środkowy i długość marynarki

Kolejny wyróżnik garnituru rodem z krawiectwa miarowego. Nasz punkt środkowy umieszczony jest zaledwie odrobinę nad talią, co sprawia, że marynarka ma właściwe proporcje, nadające jej szlachetny i wyważony wygląd. Nie wiem, dlaczego w dzisiejszej polskiej produkcji konfekcyjnej punkt środkowy umieszczany jest tak wysoko, ale wiem, że wygląda to okropnie.

Podobnie odniosłem się do długości marynarki. Ponieważ garnitur Phoenix oparty jest na klasycznych wzorcach krawiectwa miarowego, musiałem postawić na najbardziej klasyczne proporcje sprawdzone od lat. Marynarkę zaprojektowano tak, aby dzieliła sylwetkę na dwie połowy. W praktyce wygląda to doskonale!

granatowy garnitur i koszula pin collar
To nie wszystko! 

Według mnie elementy garnituru, które opisałem powyżej, to solidny fundament, który powinien być w absolutnie każdym garniturze nieprzeznaczonym do kompromitowania noszącego. MILER Menswear zabiera jednak sprawy dalej. Dużo dalej!

Roll klap

Garnitur Phoenix wykonano w technologii half-canvas, co oznacza, że płótno połączone z wyłogami marynarki znajduje się w całych wyłogach i górnej części przodu marynarki, podczas gdy dół marynarki stabilizowany jest wkładem termozgrzewalnym. Jednym z bardziej subtelnych, ale ewidentnych dla wprawnego oka elementów wysokiej klasy garnituru, są pikowane klapy. Pikowanie to technika łączenia płóciennego wkładu wewnątrz marynarki z jej okrywą wierzchnią za pomocą podłapywania tkaniny nicią bez całkowitego przebijania jej. Pozwala to na połączenie tkaniny z wkładem w taki sposób, aby wyłóg marynarki wyoblał się na zewnątrz. Efekt ten często jest nazywany także „rollem klap”. Ponieważ pikowanie jest kosztownym zabiegiem, występuje wyłącznie w prestiżowych marnarkach (full canvas i half-canvas).

Garnitur MILER klapy marynarki

W marynarkach, gdzie przody zawierają wyłącznie wkład termozgrzewalny, uzyskanie takiego efektu jest niemożliwe. Wyłogi są wtedy najczęściej zaprasowane do samego dołu i wyglądają bardzo statycznie, niczym „zabetonowane”.

Spodnie

Współcześnie noszone spodnie garniturowe powinny być wąskie. Szerokość nogawki 21 cm, która jeszcze kilka lat temu była awangardą świata garniturów w Polsce, dzisiaj jest już górnym akceptowalnym standardem. Warto o tym pamiętać, dobierając spodnie. Dobrze skrojone spodnie powinny mieć nie tylko wąskie nogawki, ale zapewniać także komfort w udzie. Oczywiście spodnie muszą mieć także odpowiednio dobraną długość. Jedyna prawidłowa długość spodni jest dobrana tak, aby nad butem było jedno załamanie. Niektórzy wciąż kultywują mit, że spodnie muszą sięgać z tyłu do obcasa, ale trzeba pamiętać, że to nonsens, ponieważ to, jak nisko opadną spodnie na pięcie, zależy od ich szerokości. Aby dociągnąć do obcasa wąskie spodnie garniturowe, trzeba by je podrzeć.

Garnitur MILER spodnie

Tkanina

Krajem, który słynie z wyniesienia przemysłu tkackiego na wyżyny renomy, jest Anglia. Oczywiście można zwrócić się w stronę nieco tańszych tkanin włoskich, ale ja nie chciałem tego robić. Prywatnie korzystam praktycznie wyłącznie z tkanin angielskich i szkockich, i także tym razem nie chciałem tego zmieniać. Z tej przyczyny dobiłem targu z tkalnią Standeven, która istnieje nieprzerwanie od 1885, hołdując swojej maksymie from fibre to fabric (od przędzy do tkaniny), polegającej na przeprowadzaniu całego procesu produkcji wewnątrz firmy.

Logo tkalni Standeven

Standeven to jedna z największych i najbardziej prestiżowych tkalni w Anglii (a więc i na świecie), która utrzymuje swoją pozycję od początku istnienia (ich historia szycia się m.in. wizytą dandysa wszech czasów Edwarda VIII Windsora!). Garnitur RTW MILER Menswear to pierwszy w Polsce garnitur konfekcyjny wykonany z brytyjskiej tkaniny.

No dobrze, ale na co w końcu się zdecydowałem? Garnitur MILER Menswear powstaje w 100% z wełny merynosowej. Wełna merynosowa ma doskonałe właściwości takie jak miękkość, elastyczność, termoregulacja czy antyelektrostatyczność. Wszystkie one przyczyniają się do jakości użytkowania i długowieczności garnituru. Wełna to twill o skrętności wełny 130s, a jej gramatura to 260g. Jak widać, parametry pasują bardziej do luksusowych tkanin używanych w krawiectwie miarowym niż do garnituru, który kupić można w tak niskiej cenie.

Guziki

Nie wyobrażam sobie garnituru na miarę bez guzików z rogu bawolego (lub innego materiału wybranego przez klienta, jak corozo, masa perłowa czy np. mosiądz). Ponieważ garnitur Phoenix jest bezpośrednim nawiązaniem do krawiectwa miarowego, również musiał mieć takie guziki. Wybrałem kolor bardzo ciemnego brązu, który jest zdecydowanie droższy niż guziki czarne, ale doskonale łączy się z każdym typem obuwia i w sposób ewidentny manifestuje pochodzenie guzików, które swoją drogą wyglądają naprawdę okazale. Wystarczy rzut oka!

Garnitur MILER guziki

Małe przyjemności

W garniturze pojawiło się też kilka elementów będących ukrytymi smaczkami. Pierwszy z nich to ozdobne przeszycie technologią AMF, które stabilizuje klapę i nawiązuję do przeszyć stosowanych w pracowniach krawieckich.

Garnitur MILER przeszycia AMF

Oczywiście garnitur ma także rozcięte dziurki w mankietach (tzw. mankiety chirurga), które również nawiązują do krawieckiego pochodzenia.

Garnitur MILER mankiet chirurga

Jedną z rzeczy, o której nie mówiłem wcześniej publicznie, jest ukryta kieszeń w spodniach. To taki nasz ukryty znak firmowy, który umieszczamy w spodniach każdego klienta. Nikt nie będzie wiedział, że ją masz, a posiadanie w niej karty kredytowej lub kilku banknotów czy pojedynczego klucza może rozwiązać wiele nieprzewidzianych sytuacji…

Garnitur MILER ukryta kieszeń w spodniach

Polska!

Chciałbym także z dumą poinformować, że garnitur Phoenix, jak znacząca większość, a niedługo wszystkie produkty marki MILER Menswear, jest produkowany w Polsce! Oczywiście surowce do produkcji naszych ubrań pochodzą z krajów, gdzie produkuje się je w najwyższej próbie (włoskie bawełny, przędza i jedwabie czy angielskie wełny), jednak produkcja wspiera nasz przemysł. Nie wszyscy wiedzą, jak wiele ubrań największych zachodnich marek produkuje się w Polsce. Udało mi się znaleźć szwalnię, która szyje dla najlepszych i teraz, z mojego projektu, szyje też dla mnie. Jestem z tego bardzo dumny. Osadzenie produkcji w Polsce pozwala także na dużo szybszą reakcję na potrzeby klientów, dlatego już teraz mogę zapowiedzieć wprowadzenie linii MILER Menswear MTM, która cenowo będzie się plasować pomiędzy naszym garniturem RTW a garniturem bespoke.

Nie tylko na modelu

Oczywiście zdjęcia naszego garnituru oglądacie najczęściej na Mateuszu, który jest naszym modelem i ma sylwetkę manekinową. Musicie jednak wiedzieć, że nie tylko on wygląda w tym garniturze wspaniale. Pełna rozmiarówka garniturów wisi już w naszym sklepie, a pierwszy garnitur sprzedaliśmy jeszcze przed ogłoszeniem zamiaru organizacji pre-orderu! Oto jak w garniturze MILER wyglądali nasi klienci, którzy odwiedzili nas w zeszłym tygodniu. Trzy prezentowane zdjęcia to ta sama marynarka na różnych sylwetkach (rozmiar 50). Jak widzicie, dobrze przemyślany krój i odpowiednie taliowanie może mieć wymiar uniwersalny.

 

Jeden garnitur na wiele okazji

Aby udowodnić, że istnieje jeden garnitur na wiele okazji, postanowiłem rzucić wyzwanie swoim pracownikom. Sprawdźcie, jak im to wyszło!

Smart-casual w Warszawie
Biznesowo w Warszawie
Ślubnie
Formalnie
Biznesowo
Casual

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz