Sweter to bardzo ważny element garderoby, ponieważ noszony pod marynarką, wpływa na kolorystyczną równowagę całego zestawu, a bez marynarki stanowi jego fundament.

Wełna merynosowa

Oprócz kaszmiru, najbardziej cenioną przędzą wykorzystywaną do produkcji swetrów jest ta produkowana z owiec merynosowych, których runo jest… No cóż, bardziej imponujące niż innych ras owiec. Jeśli uważacie, że to puste słowa, rzućcie okiem na Shreka, merynosa z Nowej Zelandii, który nie lubił strzyżenia, więc uciekł swoim właścicielom. Unikał fryzjera, ukrywając się w najróżniejszych zakamarkach, aż przez sześć lat! Myślicie, że przez ten czas zmarzł? Chyba nie… 🙂

Owca merynos niestrzyżona przez 6 lat z właścicielem.

Przez 6 lat na Shreku urosło 27 kg wełny, która wystarczyłaby na ubranie około 30 mężczyzn w garnitury 🙂

Runo merynosów jest tak mocno cenione z uwagi na niewielką grubość włosa, która wynosi zaledwie 24 um. Dla porównania grubość włosa ludzkiego wynosi około 100 mikrometrów, czyli cztery razy więcej.

Porównanie grubości ludzkiego włosa i włosa merynosa

Główne zalety wełny merynosowej:

Miękkość

Cienkie włókna zginają się dalece bardziej niż grube co sprawia, że wełna merynosowa jest niezwykle przyjemna w dotyku i swobodnie można nosić ją na gołe ciało.

Elastyczność

Włókna wełny merynosowej są naturalnie elastyczne, dzięki czemu swetry z wełny mogą rozciągać się i wracać do swojego normalnego rozmiaru po noszeniu.

Przepuszczalność powietrza

Wełna merynosowa doskonale absorbuje wilgoć z ciała, która później przekazywana jest do powietrza poprzez parowanie z wełny.

Termoregulacja

Przędza z cienkiego włosia jest bardziej ceniona, ponieważ można je gęściej upakować, co przekłada się na większy komfort cieplny z tkaniny lub dzianiny, która jest cieńsza w chwycie. To jednak nie wszystko, ponieważ wełna merynosowa reaguje na temperaturę ciała, co nadaje jej niezwykłą właściwość grzania, kiedy jest chłodno i nie przegrzewania noszącego, kiedy robi się cieplej.

Antyelektrostatyczność

Wełna z merynosów potrafi chłonąć wilgoć, a co za tym idzie trudno ją naelektryzować, dzięki czemu doskonale się układa i nie irytuje noszącego „klejeniem się” do innych części garderoby lub ciała.

A jak wygląda dobry sweter?

Szary sweter z wełny merynosowej na modelu - widok na plecy

Tak bardzo zakochaliśmy się w wełnie z merynosów, że postanowiliśmy utkać z niej swetry. Ponieważ znamy się nie tylko na surowcach, ale także na stylu, wybraliśmy taki krój, aby każdy facet wyglądał w nich doskonale. Oprócz luksusowego surowca, z którego je wykonano, nasze swetry mają trzy główne wyróżniki, których naszym zdaniem bardzo brakuje innym dostępnym na rynku swetrom.

1. Pogłębiony serek

porównanie dekoltów swetra: z lewej pogłębiony serek (poprawny), z prawej płytki serek (zły)

To jedna z najważniejszych cech tego swetra. Jest tyle swetrów z serkiem tak płytkim, że jakakolwiek próba noszenia krawata mija się z celem, ponieważ jego węzeł jest dławiony przez kontur serka. Postanowiliśmy to zmienić i zaczęliśmy eksperymentować z możliwościami jego pogłębienia. Naszym celem było stworzenie serka, który pozwala krawatowi doskonale wyglądać pod serkiem, ale daje się nosić bez problemów również bez krawata. Udało się, zobaczcie sami!

pogłębiony dekolt swetra z widocznym kołnierzykiem koszuli (bez krawata)

2. Sweter do połowy sylwetki

model w beżowym swetrze z wełny merynosowej, dżinsach i błękitnej koszuli w parku

Wiele dostępnych na rynku swetrów sięga np. do połowy pośladka, co nie wygląda dobrze. Naprawdę stylowi mężczyźni wiedzą doskonale, że dobrze jest podkreślić długość nóg, a nie długość korpusu, dlatego warto jest nosić sweter, który można zatrzymać idealnie w połowie sylwetki. Wygląda on zdecydowanie korzystniej niż sweter, który po jednym założeniu przykrywa już całe biodra.

3. Konstrukcja karczku

granatowy sweter z wełny merynosowej - plecy

Swetry często rozciągają się na plecach, przez co tracą fason. Postanowiliśmy temu przeciwdziałać, wszywając w karczek specjalnie wyprofilowany trójkąt z bawełny typu oksford, która nie tylko przepięknie wygląda, ale także stabilizuje karczek swetra.

Kolory

Oczywiście przędzę merynosową można kupić w setkach kolorów. Chcieliśmy jednak, aby nasze podstawowe swetry były maksymalnie uniwersalne i właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na najbardziej klasyczne z możliwych kolorów:

  • granat
  • grafit
  • wielbłądzi beż

Kolory te doskonale się uzupełniają i pasują niemal do każdej kolorystyki twarzy, więc warto wziąć pod uwagę zakup całego zestawu swetrów! Swetry do obejrzenia tutaj. Sesje zdjęciowe z wykorzystaniem swetrów można za to obejrzeć tutaj.

Zapisz

Zapisz

Zapisz