Gdy lato przechodzi w jesień, każdy z nas staje w obliczu konieczności dołożenia kolejnego elementu do garderoby, który pomoże nam funkcjonować w niższych temperaturach. Pomyślałem, że warto wyjść temu na przeciw i napisać coś o pikowanych kurtkach, które świetnie nadają się na tę porę roku.

pikowana kurtka Miler w kolorze granatowym

Odrobina historii

Bezsprzecznie najsławniejsza pikowana kurtka świata to Husky. Husky to marka, którą stworzył Steve Guylas. Był to emerytowany wojskowy, który pasjonował się myślistwem. Ponieważ Guylas polował z psem husky, postanowił nazwać markę swoich ubrań na jego cześć. Kurtki Husky szybko stały się popularne wśród znajomych myśliwych Guylasa, a później trafiły na dwór królewski gdzie upodobała je sobie sama królowa.

Pewnego rodzaju fenomenem jest umiłowanie, jakim pikowane kurtki darzą Włosi. W Italii kurtki tego typu można zobaczyć na każdym kroku, co po raz kolejny pokazuje, że źródłem prawdziwej elegancji jest Wielka Brytania, a Włosi mają niezwykłą zdolność redefiniowania klasyki. Kurtki Husky stały się tak popularne we Włoszech, że Guylas sprzedał swoją markę włoskiej firmie, która teraz zajmuje się jej produkcją.

Popularność pikowanych kurtek sprawiła jednak, że są one dostępne w ofercie niemal każdej szanującej się marki produkującej klasyczne ubrania. Oczywiście druga najsławniejsza marka produkująca pikowane kurtki to Barbour, ale w swojej ofercie mają je także takie marki jak Burberry, Brooks Brothers czy Benneton. Warto dodać, że pikowane kurtki występują także w wersjach flanelowych i wełnianych.

Co to jest pikowanie?

Pikowanie to technika znana od stuleci polegająca na łączeniu dwóch lub więcej warstw tkaniny poprzez zszywanie ich ze sobą. Pikować można ze sobą dowolne tkaniny i są dziesiątki wzorów przeszycia, jednak najpopularniejszym z nich to przeszycie „w karo” oraz poprzeczne przeszycia w pikowanych kurtkach puchowych.

przekrój kurtki pikowanej Miler

Główną funkcją pikowania jest utrzymanie warstwy izolacyjnej (najczęściej pianka poliestrowa, ale także puch w kurtkach zimowych) pomiędzy dwiema warstwami zewnętrznymi pikowanych tkanin, zapobiegając tym samym jej opadaniu. Pikowanie sprawia, że pomiędzy tkaninami zamknięte zostaje także powietrze, które stanowi dodatkową warstwę izolacyjną.

Jak wygląda klasyczna pikowana kurtka?

Klasyczna pikowana kurtka wykonana jest z poliestru lub poliamidu, który jest szlachetniejszy. Wśród jej cech charakterystycznych wyróżnić można:

sztruksowy kołnierz

sztruksowy kołnierz granatowej kurtki Miler

nakładane kieszenie z patkami lub bez

kieszenie kurtki Miler

– rozpinane rozcięcia pozwalające zwiększyć komfort noszenia

rozpinane rozcięcia kurtki Miler

wysokiej klasy kurtki cechuje także kieszeń wewnętrzna oraz ukrycie wszystkich szwów pod lamówkami.

wewnętrzna kieszeń kurtki Miler

 

Kiedy i z czym nosić?

granatowa kurtka Miler

Pikowana kurtka ze sztruksowym kołnierzem to jedno z najbardziej uniwersalnych okryć wierzchnich. Jest dalece mniej formalna niż płaszcz, ale nadaje się do noszenia z niemal każdym typem ubrań. Świetnie łączy się z chinosami i dżinsami, ale dobrze wygląda także ze spodniami garniturowymi. Można nosić ją z obuwiem klasycznym, ale dobrze będzie przy niej wyglądać także skórzane obuwie casualowe lub wręcz sportowe (sneakersy!).  Kurtkę taką można nosić na koszulę lub sweter, ale doskonale sprawdzi się ona także na marynarce. Wszystko to sprawia, że staje się ona jednym z najbardziej uniwersalnych ubrań w szafie.

Kurtka MILER – kolory i rozmiarówka

Ponieważ od dawna jestem miłośnikiem kurtek pikowanych, kiedy pojawiła się przede mną możliwość uszycia takich kurtek pod moją marką, nie wahałem się ani chwili. Z przyjemnością i dumą prezentuje dzisiaj pikowaną kurtkę „Miler Quilted Jacket” ze sztruksowym kołnierzem i nakładanymi kieszeniami z patkami.

Kurtka dostępna jest w trzech kolorach, z których każdy ma inne zastosowanie.

kolory kurtki Miler

Granatowy

Najbardziej uniwersalny kolor, który doskonale nadaje się do noszenia zarówno z brązowymi, jak i z czarnymi dodatkami skórzanymi.

Zielona oliwka

Kolor, który najlepiej zaprezentuje się ze wszystkimi kolorami ziemi, czyli dowolnymi odcieniami brązu.

Czarny

Najbardziej elegancki kolor, który przepięknie wygląda z czarnymi skórami i odcieniami szarości, a także błękitami, fioletami i różami.

Rozmiarówka

Kurtka dostępna jest w rozmiarach S, M, L, XL. Oto wymiary kurtek:


rozmiarówka kurtek MilerZapraszamy do sklepu internetowego ShopMiler.com!

Zapisz

Zapisz