Smoking to ubranie wieczorowe wpisujące się w dress code określany na zaproszeniach jako „black tie” (mniej formalny niż „white tie”). Smoking może być wspaniałym ubraniem ślubnym, ale żeby nosić go z powodzeniem, trzeba poznać zestaw reguł, które opisują jego zastosowanie.

smoking-wieczorowy-midnight-blue-18

Istnieje kilka rodzajów smokingów i niemal nieskończone możliwości zestawienia dodatków smokingowych, ale można powiedzieć, że smoking to ubranie uszyte z tkaniny w kolorze czarnym lub granatowym nazywanym midnight blue (granat w odcieniu bardzo zbliżonym do czerni) oraz jedwabiu wykorzystywanego do pokrycia wyłogów marynarki, lampasów na spodniach oraz pasa smokingowego okalającego biodra. W szczególnych okolicznościach smoking może być wykonany także z białej tkaniny.

Cechy charakterystyczne

Bez wątpienia, najważniejszymi elementami marynarki smokingowej są wyłogi pokryte jedwabiem, które można zauważyć w niemal wszystkich marynarkach smokingowych. Guziki również są obite atłasem, a kieszenie powinny być pasplowane – należy jednak pamiętać, że takie kieszenie najlepiej pozostawić zaszyte, aby jak najdłużej trzymały fason. Kieszenie funkcyjne w smokingu nie należą do najpotrzebniejszych!

smoking-wieczorowy-midnight-blue-17

smoking-wieczorowy-midnight-blue-14

smoking-wieczorowy-midnight-blue-22

Krótka historia smokingu

W latach 30 XIX w. wieczorne przyjęcia były w Anglii bardzo popularne, w związku z czym pojawiła się potrzeba stworzenia ubrań, które są mniej formalnie niż frak, ale cały czas oferują mężczyznom możliwość wyglądania w sposób spektakularny w czerni i bieli. Pierwszy protoplasta smokingu, czyli ubranie wieczorowe z krótką marynarką, o jakim dzisiaj wiemy, został zamówiony przez księcia Walii (później Edwarda VII) w zakładzie krawieckim Henry Poole na legendarnej ulicy krawców – Savile Row w Londynie. Smoking w formie, w jakiej znamy go dzisiaj, wyłonił się dopiero w latach 30 XX w. jako „casualowa” alternatywa dla fraka.

smoking-wieczorowy-midnight-blue-25

Marynarka smokingowa

Najbardziej formalne marynarki smokingowe są pozbawione rozcięć z tyłu, mniej formalne natomiast mają dwa rozcięcia. Rozcięcia w marynarce ułatwiają wkładanie rąk do kieszeni spodni, ale w smokingach nie to jest przecież najważniejsze. Pojedyncze rozcięcie w marynarkach smokingowych nie jest uznawane za prawidłowe. Oczywiście czasem pojawia się w smokingach RTW (ang. ready to wear), ale trzeba otwarcie napisać, że nie jest to próba unowocześniania smokingu, lecz jedynie udogodnienie wynikające ze stosowania przez producentów konfekcyjnych szablonów identycznych jak w przypadku marynarek sportowych. Smoking z jednym rozcięciem zamówiony u krawca to ubranie niedopuszczalne i świadczy o braku wiedzy krawca na temat ubrań wieczorowych.

Marynarka smokingowa może występować w kilku różnych wersjach. Poniżej krótka charakterystyka każdej z nich.

Smoking jednorzędowy z kołnierzem szalowym

smoking-wieczorowy-midnight-blue-26

To najpowszechniejsza forma smokingu. Kołnierz szalowy charakteryzuje brak kozerki, czyli miejsca łączenia się wyłogów (klap) marynarki z kołnierzem okalającym kark. Kołnierz w smokingu pokryty jest jedwabiem, który odznacza się połyskliwością na tle matowej tkaniny korpusu marynarki.

Smoking jednorzędowy z klapą frakową

smoking-klapy-frakowe-jamesbond

To smoking, którego architektura przypomina smoking z kołnierzem szalowym, ale klapy nawiązują do fraka i marynarek dwurzędowych.

Smoking dwurzędowy

smoking1_28-09

To najrzadziej spotykany typ smokingu. W ogólnym pokroju ma formę standardowej marynarki dwurzędowej i może mieć różny rozkład guzików. Oczywiście wyłogi pokryte są jedwabiem.

Smoking letni

bialy-smoking

Istnieją także przepiękne smokingi letnie, które szyje się z białej tkaniny. Wywodzą się one z lat 30 XX w. i pojawiły się w miejscach, gdzie panuje wysoka temperatura jako alternatywa dla klasycznych smokingów z czarnych i granatowych tkanin. Wyjątkowość letnich smokingów sprawia, że łatwo jest zobaczyć się oczyma wyobraźni właśnie w nich i zacząć rozmyślać o odrzuceniu tradycyjnej czerni i granatu. Smokingowi nowicjusze powinni jednak wiedzieć, że białe smokingi letnie nosi się wyłącznie w miejscach gdzie panuje klimat tropikalny lub subtropikalny. Oznacza to zatem, że w naszym kraju nie będzie ku temu okazji.

Pas smokingowy

smoking-wieczorowy-midnight-blue-9

Ponieważ jednorzędową marynarkę smokingową rozpina się siadając, prawidłowo noszony smoking jednorzędowy posiada także pas wokół bioder (lub kamizelkę), który pozwala noszącemu oszczędzić innym ludziom widoku koszuli gniotącej się wokół bioder. Kiedy pasy smokingowe pojawiły się po raz pierwszy były wyśmiewane przez wielu miłośników ortodoksyjnych ubrań. Jednak dzisiaj są one zdecydowanie bardziej popularne niż kamizelki i smokingi dwurzędowe, do których nie nosi się pasów.

Kamizelka smokingowa

Kamizelka to niezwykle rzadko spotykany element smokingu. W przeciwieństwie do kamizelek znanych z garniturów trzyczęściowych, jest zapinana bardzo nisko. Podczas gdy kamizelka garniturowa ma zwykle pięć guzików, kamizelka smokingowa ma zaledwie trzy guziki w wypadku marynarki jednorzędowej lub w dwurzędowej. W przypadku tej ostatniej kamizelka jest również zwykle zakończona prosto, a nie w dwa szpice. Kamizelka smokingowa powinna nieznacznie wystawać nad zapięciem marynarki. Jej klapy mogą być frakowe lub szalowe.

tuxedo

Król Hollywood, czyli Clark Gable w jednorzędowej marynarce smokingowej z klapami frakowymi i kamizelce na trzy guziki z kołnierzem szalowym.

 

Spodnie i szelki

Każdy smoking ma spodnie na szelki. Mają one wyższy stan, jedną lub dwie zakładki oraz jedwabny lampas z tego samego jedwabiu, co wyłogi marynarki.

smoking-wieczorowy-midnight-blue-spodnie

Smoking to ubranie formalne, więc spodnie pozbawione są mankietów. Do spodni smokingowych nosi się szelki z białej mory, którą cechuje bardzo charakterystyczny wzór przypominający słoje drewna. Najbardziej znaną, można rzec legendarną, marką produkującą szelki jest Albert Thurston. Piękne szelki tej firmy można podziwiać za każdym razem, kiedy James Bond ściąga swoją marynarkę, aby ratować świat. Szelki Albert Thurston są oczywiście dostępne również w naszym sklepie internetowym.

szelki-z-bialej-mory

Koszula smokingowa

Najbardziej formalne koszule smokingowe mają kołnierzyk ze stójką, pojedynczy mankiet i krochmalony gors na piersi, w który wpięte są guziki jubilerskie.

Kolnierzyk Ze Stojka

Clark Gable w koszuli z kołnierzykiem ze stójką.

Nieco mniej formalna jest koszula plisowana z wykładanym kołnierzykiem.

007 koszula smokingowa

Sean Connery jako 007 w letnim smokingu i plisowanej koszuli.

Najmniej formalną i chyba najczęściej spotykaną jest koszula z wykładanym kołnierzykiem i krytą plisą.

smoking-wieczorowy-midnight-blue-15

Buty do smokingu

Ogólna zasada dotycząca obuwia wieczorowego jest taka, że powinno być ono jak najprostsze w formie (czyli mieć jak najmniej przeszyć). Odpowiednie są dwa typy obuwia – czółenka (ang. pump/court shoes) lub wiedenki (ang. oxfords). Te pierwsze mogą być wykonane wyłącznie ze skóry lakierowanej, drugie natomiast mogą pojawić się także w wersji ze skóry licowej, która polerowana jest na wysoki połysk.

smoking-wieczorowy-midnight-blue-19

Muszka do smokingu

Smoking powinien pojawiać się w kombinacji z muszką z tkaniny w tym samym kolorze, co wyłogi. W smokingach powszechnie występują zarówno muszki  typu „batwing”, które po rozwiązaniu przypominają tasiemkę…

batwingbowtie

…jak i muszki 2,5-calowe, które wyglądem bardziej przypominają kokardę.

smoking-wieczorowy-midnight-blue-20

Zasady noszenia muszki w smokingu są takie same, jak przy innych strojach i opisałem je szczegółowo tutaj.

Smoking – pięć najczęściej popełnianych błędów

1. Pora dnia

Tak jak wspomniałem w artykule o najważniejszych błędach ubraniowych na ślubie, smoking jest ubraniem, które należy nosić po zmierzchu odzieżowym, czyli po godzinie 18. W tej sytuacji, w większości przypadków smoking pojawiający się przed ołtarzem lub w dowolnej innej sytuacji formalnej w ciągu dnia jest niedopuszczalny. Niestety wielu panów młodych lekceważy tę regułę w pogoni za przytupem.

2. Smoking w kolorze innym niż czarny/biały/midnight blue

Za każdym razem kiedy przerzucając kanały trafiam w telewizji na jakiś „show” pojawiają się tam smokingi przygotowywane (jak domniemam) przez stylistów, którzy nie zadają sobie trudu, aby zgłębić swoją wiedzę o ubraniach wieczorowych tylko stwierdzają autorytatywnie, że kolor błękitny, fioletowy, zielony lub mieszany to będzie „coś nowego”. No cóż, nie mogę nie przypomnieć wniosku, do którego doszedłem wspólnie ze swoimi czytelnikami – prawidłowy smoking widziany w mediach masowego przekazu to taka rzadkość, że założenie nawet najmniej wyszukanej wersji smokingu zgodnej z „regułami wieczorowej gry” jest oryginalnością ponad wszystko. Ta sama uwaga dotyczy muszki. „Black tie” samą nazwą wskazuje jaki powinien być kolor muszki – nie warto się temu przeciwstawiać.

3. Gotowa muszka

Nawet jeśli zastosujesz się do punktu 2 na tej liście, możesz zepsuć wszystko w sposób absolutnie katastrofalny zakładając gotową muszkę. (gotowa muszka to taka, której nie da się rozwiązać i przez to nie trzeba jej wiązać samemu). Gotowa muszka odbiera możliwość personalizacji stroju wieczorowego i w tym leży jej największa słabość – jest dla mężczyzn, którym trzeba zawiązać muszkę, bo sami nie potrafią … zatem w tym aspekcie przypomina śliniaczek 🙂 Skandalicznym błędem jest też założenie krawata do smokingu.

4. Nieodpowiednie buty

Tak jak wspomniałem powyżej są tylko dwa rodzaje butów odpowiednie do smokingu. Inne buty są nieodpowiednie – otwarta przyszwa to duży problem, a brązowe buty to katastrofa.

5. Spodnie na pasek

Nawet na galach światowego formatu często widuje się mężczyzn noszących smoking jednorzędowy bez pasa i kamizelki co pokazuje ich spodnie na pasek. Spodnie na szelki nie są bezcelowym wymogiem „black tie”, którego i tak nie można zweryfikować. Spodnie na szelki zupełnie inaczej pracują wokół bioder niż spodnie na pasek pozwalając spodniom na delikatną rotację co z kolei nadaje im zupełnie inny wygląd kiedy mężczyzna chodzi. Oczywiście nie trzeba tego doceniać … tylko jeśli nie chcemy doceniać ubrań wieczorowych, to po co je nosić? Najgorzej wyglądać w smokingu jak ktoś kto założył go bo musiał.

Smoking Broadway

smoking-8

Mając na uwadze wszystkie wyżej wymienione cechy wraz z moim zespołem przygotowałem smoking, który spełni oczekiwania każdego mężczyzny! Broadway został wykonany z tkaniny w kolorze „midnight blue”, ma klapy szalowe i guziki pokryte atłasem, lampas przy spodniach, marynarkę bez rozcięć oraz zapinaną na jeden guzik. Spodnie oczywiście mają wyższy stan i są na szelki na guziki. Z przyjemnością informuję również, że do każdego smokingu w preorderze (który jest tańszy o 900 złotych!) dodajemy koszulę smokingową, pas i muchę w prezencie!

UWAGA!
Jeżeli chcesz w nim iść na sylwestrowy bal, koniecznie zamów go do tej niedzieli, 6. listopada – wyślemy go wtedy jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia!

KUP SMOKING BROADWAY Z 900 ZŁOTYCH RABATU

kolekcja-garniturow

Reszta naszej oferty przedsprzedażowej dostępna jest pod tym linkiem:

MILERSUIT.COM

Artykuł ten jest jednym z rozdziałów ubraniowego poradnika ślubnego, który tworzę dla panów młodych, aby pomóc im wyglądać wspaniale w jednym z najważniejszych dni ich życia. Cykl ten obejmie następujące artykuły: