Za dwa tygodnie koniec zimy, a ja zamiast wiosennego garnituru z popielatej lub jasnoniebieskiej wełny, pokazuję płaszcz z grubej alpaki. No cóż, na dworze cały czas mamy zaledwie pięć stopni, a z musztardową dyplomatką, którą mam od około półtora miesiąca, po prostu nie mogę się rozstać. Moje oddanie względem tego płaszcza jest tak wielkie, że choć wcale Wam się to nie spodoba, mam nadzieję, że będzie jeszcze zimno! 😉

1.2

W ostatni piątek ujawniłem na Facebooku fakt, że jakiś czas temu założyłem własną pracownię krawiecką. Pomimo, że mój personel jest bardzo doświadczony, poświęciliśmy kilka miesięcy na to, aby dokonać pierwszych przeszyć ubrań i mieć pewność, że Miler Bespoke Tailoring będzie pracownią prezentującą spójny styl krawiectwa. Jednym z efektów naszej pracy jest dyplomatka prezentowana w dzisiejszym wpisie.

Zimą płaszcz jest wizytówką

Całą zimę uważnie przyglądałem się męskim i damskim płaszczom na ulicach miast różnych krajów. Moją uwagę zwrócił fakt, że płaszcz jak żaden inny element garderoby jest zależny od tkaniny, z której jest uszyty. Ponieważ płaszcz okrywa praktycznie całą sylwetkę, można swobodnie stwierdzić, że (razem z butami) odpowiada za pierwsze wrażenie, które robimy zimą. O ile dobrze dopasowany garnitur RTW z kiepskiej jakości tkaniny może wyglądać atrakcyjnie (w pierwszej chwili 😉 ), płaszcze uszyte z niskiej jakości tkanin są po prostu nijakie. Z wielkiego spektrum tkanin, z jakich można uszyć zimowy płaszcz, zdecydowałem się na alpakę.

2_małe

Wielbłądzi beż to kolor, który bez wątpienia pobudza ubraniową wyobraźnię. Wymaga nieco większej wiedzy o zestawianiu kolorów niż bezpieczny granat lub grafit, ale za to w ciągu zimowych dni pozwala na wprowadzanie cieplejszych kolorystycznie zestawień.

Rada: Kiedy nosisz beżowy płaszcz (w dowolnej porze roku), nigdy nie noś spodni w zbliżonym kolorze. Jeśli nie wiesz, jaki kolor spodni wybrać, najbezpieczniejszy będzie dowolny odcień szarości.

Ponadczasowe piękno i elegancja w nowej odsłonie… 

Zachęcamy do przeczytania artykułu o tym, jak ocenić jakość koszuli w mniej niż minutę na blogu MilerSzyje.pl 

KOSZULA

Kiedy w szafie mężczyzny wisi już płaszcz w jednym z tych podstawowych kolorów, można pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. Tak też zrobiłem.

6_małe

——

Przy okazji…

W najwyższej klasie tkanin, z których można uszyć płaszcz, bez wątpienia znajduje się kaszmir. Zobaczcie jak wygląda kaszmirowa dyplomatka uszyta ostatnio dla jednego z moich klientów.

DSC_5403_logo_małe

—–

Krój i wykończenie dyplomatki

Zdecydowałem się na płaszcz o bardzo klasycznym kroju. Dyplomatka ma otwarte klapy, trzy guziki, proste kieszenie i, z uwagi na mój średni wzrost, sięga nad rzepkę. Celem obniżenia formalności płaszcza zdecydowałem się na ręczne przeszycie wszystkich krawędzi płaszcza jedwabną nicią w kolorze tkaniny, co dało ciekawy efekt. Wiele ubrań RTW stebnowanych jest technologią AMF, która pozwala na wykonanie podobnych przeszyć maszynowo. Przeszycia ręczne cechuje jednak pewna nieregularność, brak perfekcji, który wskazuje na ręczne wykonanie płaszcza. Oczywiście nie wszyscy są zwolennikami takiego wykończenia, ale przecież o gustach się nie dyskutuje.

8_małe

Długość rękawa w płaszczu

Dyskusja o długości rękawów płaszcza mogłaby być osobnym wpisem z wieloma sprzecznymi opiniami w komentarzach. Zbyt długie rękawy zaburzają proporcje całej sylwetki, ale rękawy zbyt krótkie mogą sprawić, że wyeksponowane na chłód nadgarstki przyczynią się do odczuwania chłodu niewspółmiernego do ciepłego odzienia. Moim „złotym środkiem” jest ustalanie długości rękawów, które są nieznacznie dłuższe (niecały centymetr) niż rękawy koszuli (nie marynarki, która ma krótsze rękawy niż koszula). Tym sposobem nie jest mi bardzo zimno bez rękawiczek a kiedy dokładnie naciągnę rękawiczki, moje nadgarstki są całkowicie odcięte od chłodu.

4_małe

Oczywiście butonierka w mojej dyplomatce jest rozcięta i znajduje się pod nią pętelka na wypadek gdybym chciał nosić w niej goździka. BTW czerwony goździk mógłby wyglądać tutaj całkiem nieźle.

12_małe

Wzory i kolory

9_małe

W moim zestawie są dwa rzucające się w oczy elementy – płaszcz będący przedmiotem wpisu oraz jedwabny krawat w grochy z oferty sklepu www.gentlemanschoice.pl. Taki krawat to bardzo silny akcent, którego wydźwięk jest wzmacniany kolorem płaszcza.

10_małe

Ponieważ nie jest to zestaw popisowy tylko ubrania, które faktycznie noszę do pracy i spotykam się w nich z poważnymi ludźmi, wystarczy już fajerwerków. Resztę zestawu zestawiłem ze stonowanych elementów, czyli grafitowego szala z kaszmiru, błękitnej koszuli OCBD, rękawiczek bespoke by Czesław Jamroziński ze skóry jelenia nowozelandzkiego, popielatych spodni na szelki z mankietami oraz rudych angielek.

Rada: Jeśli chcesz, aby Twój wizerunek stał się nieco bardziej odważny, zamiast niepotrzebnie ryzykować mieszaniem przesadnie krzykliwych wzorów dobieranych bez ładu, do zestawu z gładkich elementów dodaj jeden odważny element z wyraźnym wzorem. Prawdopodobieństwo poważnego błędu jest raczej małe.

3_małe

Pozostając w temacie innowacji połączonych z klasyczną nutą elegancji…

…Manufaktura Miler wprowadziła do swojej oferty elegancki pokrowiec na klucze – „Key Jacket” , który jest idealnym dopełnieniem eleganckiego zestawu cienkiego portfela i bilonówki Manufaktura Miler. Przy zakupie portfela i bilonówki luksusowy Key Jacket gratis! Po więcej szczegółów zapraszamy tutaj.

portbilkj-1024x4691-1024x469

Co tam palisz, Panie Miler?

5_małe

W ciągu dnia lubię palić raczej małe formaty cygar. Ponieważ nie palę codziennie (nie palę również papierosów), wolę krótkie cygara o dużej średnicy, palące się w niższej temperaturze i o delikatnym smaku.

14_małe

Przykładem takiego „cyga” jest Flor de Nicaragua. Ciepły płaszcz, rześkie powietrze i pyszne cygaro. Czego chcieć więcej?

16_małe

Do zobaczenia wkrótce !!!