Wczorajszy artykuł o marynarkach klubowych przeczytało 3.000 osób! Dzięki, nie spodziewałem się aż takiego zainteresowania, tak nietypowym ubraniem. Jednak po dawce teorii, przyszedł czas na praktykę. Dzisiaj odsłona marynarki klubowej z Miler Bespoke Tailoring.

Marynarka klubowa jest naprawdę wyjątkowa. Nie ma chyba drugiego takiego elementu garderoby, który może być zarazem tak formalny i nieformalny. Dla jasności dodam tylko, że pojęcia formalna, półformalna i casualowa są pojeciami umownymi. Oczywiście istnieją ubrania zarówno bardziej formalne jak i bardziej casualowe niż klubowa dwurzędówka. Niemniej trzeba przyznać, że marynarka ta jest wyspą na oceanie elegancji, którą ciężko przypisać konkretnemu państwu. Zacznijmy jednak od początku.

Z czego uszyć?

Jest wiele rodzajów wełny, która nadaje się na klubową dwurzędówkę. W wydaniu letnim można uszyć ją np. z lnu lub fresco, a w wydaniu zimowym z flaneli lub grubszej wełny. Ponieważ w kategoriach krawiectwa lato już się skończyło (z uwagi na terminy oczekiwania na ubrania w dobrych pracowniach), postanowiłem że idealnie będzie uszyć marynarkę klubową z legendarnej tkaniny o nazwie hopsack. Hopsack to tkanina, która przypomina nieco bawełnę oksfordzką, ponieważ wątek i osnowa przeplatają się w niej pod kątem prostym. Tak wygląda każda tkanina ze splotem popelinowym, jednak hopsack jest wyjątkowy, ponieważ zarówno wątek jak i osnowa mają dwie lub więcej nitek przędzy, co daje splotowi pewną grubość i widoczną gołym okiem, wyraźną strukturę, która z kolei przekłada się na matowość i łagodne odbijanie światła.

NabyBlazerTomMiler  
Oczywiście kolejnym ważnym elementem mojej marynarki są mosiężne guziki z kotwicą, którą można pompatycznie nazwać motywem nautycznym. Dość już teoretyzowania, oto ona! 

klubowa15_3.08

Moja marynarka klubowa ma układ guzików 6×2 (całkowita liczba guzików to sześć, z czego dwa faktycznie się zapinają). To mój ulubiony rozkład guzików, który pozwala mi swobodnie nosić marynarki dwurzędowe, pomimo że do najbardziej strzelistych i wrzecionowatych mężczyzn nie należę.

klubowa16_3.08 (1)

Mosiężne guziki wybijają się na pierwszy plan i tworzą optyczny kontur marynarki. Specjalnie umieściliśmy je stosunkowo daleko od konturu sylwetki, dzięki czemu uzyskaliśmy efekt mocnego wyszczuplenia. Marynarka ma dwie butonierki i dość ostro skrojone klapy.

Każdy mężczyzna powinien posiadać w swojej szafie przynajmniej kilkanaście koszul na różne okazje. Jednak najważniejsze jest to, by w każdej sytuacji czuć się komfortowo. Zapewni nam to starannie wykonana, wysokiej jakości koszula. Nasz film w przystępny sposób pokazuję, jak rozpoznać taką koszulę. Miler Spirits&Style ma dla Państwa specjalną ofertę. Przy zakupie koszuli Miler Luxury Shirts na drugą otrzymają Państwo 25% rabat. Promocja obowiązuje zarówno w SklepMiler.pl, jaki i w sklepie stacjonarnym na ulicy Podgórnej 4 w Poznaniu.

baner_koszule_3.08 (1)

W tym wypadku postawiłem na prosty zestaw koordynowany/klubowy, który oprócz marynarki, uwzględnia także ciemnopopielate spodnie, koszulę z mankietem na spinkę i czarne wiedenki bez nakładanego noska co razem daje zestawowi wydźwięk formalny.

klubowa14_3.08

W zestawie pierwsze skrzypce gra krawat MILER, z przepięknego drukowanego jedwabiu w zielone kwiatki. Krawat ten, to trifold z bardzo cienkiej tkaniny. Węzeł na zdjęciu to najprostszy four in hand, jednak doskonale dobrany zestaw wkładów daje mu cudowne właściwości budowania objętości i dynamiki węzła. Cała kolekcja krawatów tego typu już za około miesiąc dostępna będzie w www.SklepMiler.pl.

klubowa17_3.08

Marynarka ma kieszenie z patkami, zależnie od nastroju chowam je lub nie. Całość uszyta jest na wkładzie z włosianki, flaneli i płótna, który nie jest połączony z przodami marynarki.

klubowa19_3.08

Wewnątrz znajduje się ręcznie wszyta bordowa podszewka i dwie kieszenie wewnętrzne – taki układ jest moją preferencją.

klubowa18_3.08

Spektrum możliwości marynarki klubowej jest tak duże, że nie sposób ukazać je w jednej odsłonie. Właśnie dlatego postanowiłem pokazać moją nową klubówkę w wersji formalnej, półformalnej i casualowej, co planuję zrobić przez najbliższe trzy dni. Kolejny wpis ze stylizacją półformalną już jutro!

Prezentowany zestaw

Marynarka i spodnie – Miler Bespoke Tailoring

Koszula – Miler Luxury Shirts

Krawat – Miler Accessories

Buty – bespoke by Tadeusz Januszkiewicz