Kilka tygodni temu opisałem dla Was najważniejsze typy prążków na tkaninach koszulowych. Dzisiaj przyszedł czas na kategorię równie ważną. Szanowni czytelnicy, zapraszam na podróż po krainie krat.

Gingham/Vichy

tkanina3_6.07

Gingham to krata znana moim czytelnikom z koszul Miler Luxury Shirts. Krata ta to przeplatające się pasy tego samego koloru (zwykle błękitu) na białym tle. Więcej na temat kratki gingham znaleźć można tutaj.

Sheperd’s check

tkanina6_6.07

Krata przypominająca w wyglądzie kratę gingham/vichy jednak wykonana na tkaninie o większej gramaturze. Często widoczne są na niej bardzo wyraźne skośne pasy łatwe do zauważenia na kwadratach kratki, które powstają ze zmieszania obu kolorów. Krata ta wywodzi się z tkanin wełnianych ponieważ była powszechnie używana to tkania kocy używanych przez szkockich pasterzy.

Kratka księcia Walii (Prince of Wales/POW/Glen check)

tkanina10_6.07

Krata najczęściej spotykana na tkaninach garniturowych, ale można spotkać ją także w tkaninach o niższej gramaturze nadających się do wykonania koszul. Kratka ta zbudowana jest z pasm składających się z drobnych pasów, które w miejscach przecięć tworzą wyraźne ciemniejsze obszary formując tym samym dwie współistniejące struktury bardzo drobnej oraz szerokiej kraty. Tkanina zwykle wykorzystuje jasną i ciemną przędzę, z połączenia których powstaje stonowany w kolorze wzór, w którym często pojawia się jedno dodatkowe pasmo innego koloru, np. czerwone lub błękitne.

Windowpane check

tkanina9_6.07

To bardzo urokliwa kratka dość dużego kalibru, która przypomina wiele szyb okiennych zestawionych ze sobą. Kratka windowpane jest popularna zarówno na tkaninach garniturowych jak i koszulowych.

Graph check

tkanina5_6.07

Równomierna kratka przypominająca papier w kratkę w zeszycie szkolnym. Wzór ten jest zbliżony do kraty windowpane, ale różni się od niej zdecydowanie mniejszymi oczkami kratki oraz cieńszymi pasami formującymi kratę.

Tattersall

tkanina8_6.07

Kratka Tattersall wywodzi się od londyńskiego rynku Taterrsall, na którym sprzedawano konie. Zwierzęta często były przykrywane kocami w kratę, która później przejęła nazwę miejsca swojego powstania.

tkanina4_6.07

Krata Tattersall skomponowana jest z dwóch kolorów tworzących charakterystyczny wzór na jasnym tle. Można powiedzieć, że Taterrsall to dwie kratki windowpane w różnych kolorach, naniesione na siebie i ułożone w sposób przestawny.

 

Mini Check

tkanina1_6.07

Krata minicheck to krata przypominająca kratę gingham/vichy jednak będąca od niej znacznie mniejsza. Zwykle powstaje z udziałem koloru białego.

Pincheck

tkanina2_6.07

To drobna krata, która zakrawa bardziej na fakturę materiału niż faktyczny wzór. Składa się ona z bardzo cienkich pasm kolorowej i białej przędzy, które z bliska przypominają główki od szpilek, a z daleka wydają się być gładką tkaniną.

Madras

tkanina12_6.07

Krata pochodząca z Indii, która jest popularna w stylu preppy gdzie równie często występuje na koszulach i na shortach. Jej wzór zasadza się na pasach w różnych kolorach, które krzyżują się w nierównomiernych odstępach.

Tartan plaid

tartan

Krata wywodząca się ze szkockich kiltów. Skomponowana jest z poziomych, pionowych i czasem skośnych pasów w różnych kolorach, które krzyżują się ze sobą tworząc równomierne kraty różnego rozmiaru.

 

Który rodzaj kraty podoba Wam się najbardziej?