Back to home
Ubrania

Występ w Dzień Dobry TVN – jak ubierać się przed kamerą?

Jak pewnie wiecie z FB, forum BWB, a może nawet i z telewizora, Styleman, Szarmant i ja pojawiliśmy się w DD TVN, aby opowiedzieć o świecie elegancji w Polsce i przybliżyć widzom działalność Stowarzyszenia But w Butonierce. Każde wystąpienie przed kamerą, a szczególnie takie, które dotyczy ubrań, natychmiast rodzi jedno ważne pytanie – W co ja się ubiorę? Przeczytajcie jak przebiegały moje przygotowania do programu.

Oto link do audycji na stronie DD TVN:

http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/eleganci-butonierka-i-melonik,98620.html

A tutaj możecie zobaczyć ile osób (a to tylko część z nich) pracuje nad tym żeby kilka innych osób mogło usiąść na kanapie i chwilę porozmawiać 🙂

Przed programem – twarz i fryzura

Dzień przed nagraniem wybrałem się do fryzjera i skróciłem nieco włosy i zarost. Przyznam szczerze, że tego ostatniego odrobinę żałuję… po mięsięcznym pobycie w Szkocji, podczas którego żyletka była mi kompletnie obca, zapuściłem już całkiem pokaźną brodę.. Niestety nie można iść do TV ogólnopolskiej, aby mówić o elegancji i wyglądać jak krasnolud z „Władcy Pierścieni”, dlatego z żalem pożegnałem się z dużą częścią zarostu.

Realizując dawne odcinki OBTV przywykłem już do faktu, że nie ma telewizji bez pudru. Skóra większości ludzi ma tendencje do tego żeby błyszczeć w oku kamery i makijaż jest wtedy po prostu niezbędny. Oczywiście w telewizji dbają o to wspaniałe charakteryzatorki. W nocy przed nagraniem prowadziłem degustację whisky pod Lesznem, a później spałem 3,5 godziny i przyjechałem samochodem (nie bez mandatu) do Warszawy na 8 rano. Podkrążone oczy usunięto mi kilkoma pociągnięciami pędzelka 😀

Ubranie – co trzeba wiedzieć?

Abstrahując od faktu, że ubrania w programach o ubraniach zawsze będzie cechować pewna ekstremalność (którą można interpretować na wiele sposobów), istnieje kilka rzeczy dot. ubrań w TV, o których po prostu trzeba wiedzieć.

Wzory

Przed kamerą nie nosi się absolutnie żadnych drobnych wzorów. Najgorsze oczywiście są prążki, które powodują migotanie ekranu co odwraca uwagę od tego co mówiący ma do powiedzenia.

Niestety miałem już wcześniej okazję się przekonać, że prążki nie mogą występować przed kamerą w absolutnie żadnej postaci. Założyłem kiedyś do nagrania białą koszulę w prążek tak delikatny, że praktycznie nie było go widać. Koszula rzeczywiście nie migotała na ekranie. Okazało się jednak, że prążki skutecznie z białej koszuli zrobiły koszulę szarą, która po prostu wyglądała jak stara i niedoprana.

Unikać należy wszystkich drobnych wzorów na każdym elemencie garderoby. Wbrew temu co myśli wielu komentujących, duże wzory nie stanowią wielkiego problemu. Choć wbrew plotkom absolutnie nie konsultowaliśmy ze sobą ubrań przed programem, na powyższym nagraniu, każdy z nas ma marynarkę w kratę i żadna z nich nie migocze. Irek ma bardzo wyraźną kratę, Roman ma garnitur w kratę POW, a ja mam garnitur w zieloną kratę zbliżoną wielkością oka do kraty Irka, która jet jednak tak subtelna, że nie rzuca się w oczy. Więcej na temat tej marynarki (a właściwie garnituru) przeczytacie w tym wpisie.

Kolory

Dobór kolorów ubrania do twarzy jest absolutnie najważniejszy dla wyglądu noszącego. Wybaczcie autorytatywny ton, ale w zasadzie możecie wpisać sobie to zdanie to swoich stylowych moleskinów 😉 ponieważ może ono zmienić Wasze życie! To kolory, a nie krój i dopasowanie, odgrywają najważniejszą rolę w tym jak postrzegają nas inni.

Kolorów ubrania używa się po to aby podkreślić twarz. Jeśli ubrania podkreślają Twoją twarz – dobrze wyglądasz. Ja np. muszę bardzo uważać na białe koszule ponieważ duży kontrast, który tworzą z krawatami łatwo odwraca uwagę od mojej twarzy. Najchętniej założyłbym błękitną koszulę, ale w tej marynarce wyglądałbym wtedy jak policjant 😉 Do tej marynarki pasuje również różowa koszula, która jednak nie bardzo pasuje do mojej karnacji, a przez skojarzenia, które budzi mogłaby zupełnie niepotrzebnie osłabić siłę komunikatu, który chciałem przekazać. Pozostała mi zatem biała koszula. Żeby jednak nosić ją z powodzeniem, ułożyłem włosy odpowiednim kosmetykiem, tak aby wyglądały jak nieco mokre przez co wydają się zdecydowanie ciemniejsze niż są w rzeczywistości. Podniosło to mój kontrast twarzy i jednocześnie zakwalifikowało do grona osób, które spokojnie mogą założyć kontrastujące ubranie. To nie takie trudne, wystarczy stanąć przed lustrem i być szczerym z samym sobą!

Styl

Wybierając ubrania do tej audycji oczywiście chciałem żeby było jasne, że nie są to rzeczy z najbliższego centrum handlowego. Jednak z drugiej strony chciałem uniknąć „fircykowatości” i przesadnego dandyzmu. Wszystko dlatego, że stosunkowo łatwo jest zostać zauważonym, a o wiele trudniej zapamiętanym. Nie mam absolutnie nic przeciwko temu żeby w elegancji wyrażać siebie w dowolny sposób i potrafię czerpać przyjemność z oglądania facetów ubranych w najbardziej ekstrawaganckie zestawy (dla jasności – takich zestawów nikt w tym programie nie nosił). Warto jednak pamiętać, że w tej audycji nie reprezentowałem wyłącznie siebie, ale także kilkudziesięciu kolegów ze Stowarzyszenie BWB, a jej celem było zachęcenie widzów do eleganckiego życia.

Jak widzicie postawiłem na zestaw koordynowany w jasnych kolorach, które kojarzą mi się z porankiem co pasuje do charakteru audycji. Nie jest to jednak zestaw formalny, który nie pasowałby do atmosfery panującej w studio. Oto co mam na sobie:

marynarka i spodnie by Zbigniew Radlicki,

białą koszulę by Gentleman’s Choice,

grenadynowy krawat by Zaremba Bespoke Tailoring,

– monki by Yanko.

Pozwoliłem tez sobie na odrobinę szaleństwa w postaci fantazyjnej poszetki w grochy, agrafki spinającej kołnierz oraz małego zestawu bransoletek Viola Milano.

Choć zabrzmi to nieskromnie, osiągnąłem swój cel. Powyższy program był bardzo szeroko komentowany w Internecie. W odniesieniu do mnie, zdecydowanie częściej komentowano to co miałem do powiedzenia niż to co miałem na sobie. Jestem z tego bardzo zadowolony, bo w końcu pojechałem tam mówić 🙂

Jak siedzieć?

Siadając, należy rozpiąć marynarkę. Szczupli mężczyźni nie muszą tego robić siadając przy stole konferencyjnym jeśli brzuch nie deformuje im przodu marynarki. Jednak kiedy trzeba zasiąść na niskiej kanapie rozpięcie marynarki jest obowiązkowe. Trzeba przy tym także pamiętać, aby siedzieć na skraju kanapy, trzymać plecy wyprostowane, a stopy i kolana możliwie blisko siebie. Nie ma nic gorszego i nieeleganckiego niż zgarbiony facet z udami tworzącymi „autostradę do krocza”. Takie manifesty męskości pozostawmy samcom alfa siedzącym w lożach podmiejskich dyskotek.

Jak mówić?

Jeden z moich poprzednich wpisów poświęciłem mojemu zawodowi, czyli tłumaczeniu konferencyjnemu. Muszę powiedzieć, że stres towarzyszący takiemu nagraniu to kolokwialnie mówiąc „pikuś” w porównaniu do tego co czasem dzieje się w kabinie tłumaczeniowej. Zawsze warto jednak pamiętać o kilku rzeczach:

– w stresie mamy wyższy głos dlatego warto starać się go obniżać

-intonacja jest niezwykle ważna! W stresie potrafi być wznosząca czyniąc z każdego zdania pytanie. Jeśli pytasz, to nie wiesz więc nie jesteś wiarygodny 🙂 Dlatego trzeba pamiętać o opadającej intonacji.

-trzeba też pamiętać o tym żeby nie mówić zbyt głośno i starać się możliwie delikatnie rozpoczynać każdą wypowiedź, aby nie dopuścić przez przypadek do załamania głosu co zabrzmi jak u chłopca przechodzącego mutację.

– w każdej grupie pojawią się osoby, które mają do powiedzenia więcej i mniej. Trzeba też pamiętać o tym, że w rozmowie bierze udział więcej osób i każdy ma prawo do głosu. W dużym stopniu odpowiadają za to prowadzący program.

A ponad wszystko trzeba pamiętać żeby być sobą!



Nowa kolekcja garniturów i marynarek od Miler Menswear jest już dostępna w sklepie internetowym! Kliknij w poniższy baner, aby zobaczyć nowe modele! Kolekcja jesień-zima 2020/2021
Dodał Tomek , 16 września 2013
  • 21
Komentarze ( 21 )
  • Mi
    16 września 2013

    „Nie ma nic gorszego i nieeleganckiego niż zgarbiony facet z udami tworzącymi „autostradę do krocza”. Takie manifesty męskości pozostawmy samcom alfa siedzącym w lożach podmiejskich dyskotek.” – aż przypomniał mi się filmik na Youtube pod tytułem „Jak pić whisky” 🙂

    Pozdrawiam

    • tomek
      16 września 2013

      Uszczypliwe, ale prawdziwe. Z drugiej strony potwierdza, że wiem co mówię z doświadczenia, a nie z Internetu więc mam nadzieję, że zostaniesz regularnym czytelnikiem/czytelniczką! 😀

      • M
        17 września 2013

        Jestem czytelnikiem Twojego bloga, ale właśnie od OBTV Cię poznałem :). Sukcesywnie wymieniam elementy garderoby. Mam nadzieję, że za jakiś czas poddam się ocenie forumowiczom BWB 😉

        • tomek
          18 września 2013

          Nie traktuj tego jak poddawanie się ocenie tylko pokaż im swój styl! Na pewno wszyscy to docenią 😀

  • Luka
    16 września 2013

    Gratulacje za występ w programie !
    Marynarka ma przepiękny krój i kolor. Postawił pan na klasykę, biała koszula, ciemny krawat i osiągnął zamierzony efekt. W dodatku zrobił pan zdecydowanie najlepsze wrażenie spośród zaproszonych gości. Widać doświadczenie zdobyte w pracy z publicznością.

  • pirat
    16 września 2013

    Tomku, bardzo fajny wpis, dużo interesujących porad Praktyka.
    Nie zgodzę się tylko z „dla jasności – takich (ekstrawaganckich – wtrącenie moje) zestawów nikt w tym programie nie nosił” – http://milerszyje.pl/wp-content/uploads/2013/09/998116_540738522662385_536932487_n.jpg choć być może jest to kontrast między Wami.
    Pozdrawiam
    piotrek

    • tomek
      16 września 2013

      Dzięki! Chodziło mi wyłącznie o to, że to nie przytyk do kolegów tylko ogólny pogląd. Wszystkie trzy zestawy były dość mocne, ale do ekstremów z Pitti cały czas im daleko…

  • Novy
    16 września 2013

    Swietne wystapienie. Prowadzacy wiele mogliby sie nauczyc – tak w kwestii ubioru jak i prowadzenia dyskusji. Teraz czekam na pelnometrazowy wywiad z jakims renomowanym dziennikarzem.

  • Ilanders
    16 września 2013

    Gratulacje Tomku! Zdecydowanie wypadłeś najlepiej z całej trójki. Mniej więcej w połowie trwania nagrania bałem się o to aby Wasze wystąpienie nie zostało źle odebrane przez widzów, ale na szczęście Twoje wypowiedzi wszystko naprostowały 🙂

  • Kapitan Sz
    16 września 2013

    Zgadzam się z powyższymi wypowiedziami iż najlepiej wypadłeś w programie. 😉

    Czy tylko w moim odczuciu Szarmant nosi te garnitury tak jakby zakładał maskę? Przygrabiony, lekko zmieszany, bez pewności siebie… Jednak nawet pokaźna wiedza, 30 garniturów w szafie i parę lat doświadczenia w ich noszeniu nie zawsze daje efektu „drugiej skóry”.

    • Norberto Rossi
      17 września 2013

      A może to po prostu kwestia obycia ze stresem? Tomek walczy z nim w pracy, pozostała dwójka już nie. Stres wpływa nie tylko na głos, ale i na zachowanie.

  • Krupa & Rzeszutko
    17 września 2013

    W imieniu całej Pracowni Krawiectwa Miarowego Krupa i Rzeszutko, serdecznie dziękujemy za ciekawą i z pewnością pouczającą dla widzów, dyskusję podczas minionej obecności Stowarzyszenia BWB w porannej TV DD TVN. Ciekawa, zrównoważona mowa, nienaganny wygląd i ogólna prezencja – w naszych oczach piątka z +

    Życzymy dalszego rozwoju i wielu sukcesów!

    Krupa i Rzeszutko

  • H
    17 września 2013

    mowa o elegancji, a podstawowy błąd z długością krawata? tssss XD

    • tomek
      18 września 2013

      Przy ustalaniu długości krawata przyda Ci się mój artykuł o tym jak go nosić:

      http://milerszyje.pl/jak-nosic-krawat.html

      Przypuszczam, że nie wziąłeś pod uwagę faktu, że spodnie na szelki rządzą się nieco innymi regułami – tam krawat nie może sięgać do paska … bo nie ma paska 🙂

  • Anna
    18 września 2013

    Moja babcia mawiała, że klapy mają śmietniki, a marynarka ma wyłogi :), skoro już rozmawiamy o krawiectwie…

    • tomek
      18 września 2013

      Wyłogi muszą być zrobione z innego materiału niż marynarka dlatego babci pewnie chodziło o smoking 🙂 Istnieją dwa prawidłowe określenia dla marynarek: klapa i rewers.

  • Damian
    7 kwietnia 2016

    Bardzo ciekawy artykuł od kogoś kto może pochwalić się doświadczeniem, a nie tylko teoretycznym bełkotem 😉
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

tomasz-miler
Autor
Mężczyznom, którzy wyglądają dobrze jest w życiu łatwiej więc chcę żebyś tak wyglądał! Oprócz tego, że piszę o tym bloga, prowadzę pracownię krawiecką i tworzę markę klasycznych ubrań RTW produkowanych w Polsce, Niemczech i Włoszech, którą wspierają moi czytelnicy. Pasjonuje się także whisk(e)y o czym piszę na MilerPije.pl.