Koszula Ślubna

Przed ślubem każdy mężczyzna myśli głównie o swoim garniturze. Nie można jednak zapominać, że sam garnitur nie stoczy za nas tej eleganckiej batalii. Konieczne jest, aby wystąpił w parze z odpowiednią koszulą, dodatkami i obuwiem. Dzisiaj kilka słów o tym, jak powinna wyglądać koszula ślubna.

Artykuł ten jest jednym z rozdziałów poradnika ślubnego, który tworzę dla panów młodych, aby pomóc im wyglądać wspaniale w jednym z najważniejszych dni ich życia.

Jaką koszulę założyć na ślub?

Wybór koszuli ślubnej zależy od stroju noszonego przez pana młodego. Istnieje przynajmniej kilka rodzajów koszul, które można nosić na ślubie, ale ponieważ zależy mi na tym, aby moje artykuły były użyteczne i praktyczne, a nie tylko teoretyczne, opiszę i pokażę koszulę z wykładanym kołnierzykiem, która jest na tyle uniwersalna, że pasuje do większości strojów ślubnych (garnitur, żakiet, smoking).

koszula

Ogólnie rzecz ujmując, formalna elegancja sprowadza się do prostoty. Stosuje ona niewielką liczbę kolorów, wysokie kontrasty i najprostszą możliwą formę.

Koszule formalne szyte są z białej bawełny i wyróżniają je następujące cechy:

  • usztywniony kołnierz
  • kryta plisa (przykrywająca guziki koszuli) dla panów młodych w muszce
  • gładka plisa dla panów młodych w krawacie
  • mankiety na spinki

W koszuli ślubnej niedopuszczalne są natomiast wszystkie elementy koszuli sportowej:

  • kołnierzyk button-down
  • mankiety na guziki
  • kieszeń na piersi
  • plisa odszyta
Mankiety

Istnieje kilka rodzajów mankietów na spinki: prostokątny, okrągły, ścięty oraz pojedynczy, który może występować w każdej ze wspomnianych wcześniej wersji. Wszystkie one łączy jednak brak guzików w mankiecie. Najbardziej formalne są mankiety zakończone kątem prostym (trzeci od lewej na zdjęciu) ponieważ są najprostsze w formie.Niestety najłatwiej je pobrudzić, zatem noszenie ich oznacza nie angażowanie się w żadne czynności związane z pracą i możliwością zaburzenia nienagannie białego charakteru.

rodzaje mankietów do spinek

Oczywiście tkanina, z której może wykonana być koszula ślubna to czysta bawełna, którą cechuje sprężystość i odpowiednia gramatura. Warto zadbać, aby nie była to tkanina wykonana splotem płóciennym (opisywanym w artykule o koszuli OCBD), który przeznaczony jest do koszul mniej formalnych. Warto rozglądać się za bawełnami typu twill, czyli o skośnym splocie.

Muszka

Muszka w wydaniu formalnym wymaga, aby guziki w koszuli były ukryte. Efekt ten osiąga się dzięki krytej plisie powstającej przez dodanie pasa materiału wzdłuż plisy z guzikami, dzięki czemu te ostatnie pozostają w ukryciu.

koszula ślubna

Warto pamiętać o tym, że koszula z krytą plisą powinna mieć możliwie płaskie guziki, które nie odznaczają się pod plisą, zaburzając jej gładki wygląd i elegancki charakter.

Koszula z krawatem

PomiarObwoduKlatkiPiersiowejKoszulaMTM

Koszula ślubna do noszenia z krawatem w zasadzie nie różni się niczym od koszuli do noszenia z muszką. Jedyną różnicą, która w mojej ocenie i tak jest opcjonalna, jest plisa (widoczna na zdjęciu powyżej), która w przypadku krawata nie musi być kryta… choć jak widać na załączonym poniżej obrazku z przymiarki, krawat skutecznie ją zasłania.

Przymiarka marynarki ślubnej

Dopasowanie i krój

Wykres dopasowania koszul w różnych dziesięcioleciach jest sinusoidą. Krój koszuli zbliża się i oddala od ciała zależnie od upodobań projektantów. Dzisiaj za najlepsze koszule uznajemy takie, które uszyto, aby były „drugą skórą”, koniecznie z wszytą metką super slim fit itp.

Ciężko to sobie dzisiaj wyobrazić, ale za kilka lub kilkanaście lat za najwspanialsze koszule będzie uznawać się takie, które wyglądać będą jak te, które dzisiaj nazywamy „workowatymi”. To samo dotyczy stanu spodni oraz szerokości krawatów i wyłogów w marynarkach. Mimo to, aby wzbudzić podziw gości ślubnych dzisiaj, koszula powinna być uszyta w sposób dopasowany. Najlepiej efekt ten osiągnąć zamawiając koszulę uszytą na miarę. Bez wątpienia zaletą szycia na miarę jest możliwość osiągnięcia praktycznie dowolnego kroju oraz bardzo dobrego dopasowania. Oczywiście wymaga to dokładnego zdjęcia miary.

PomiarDługości Koszuli MTM

O odpowiednio dopasowanej koszuli nie mogą także zapominać panowie chcący uszyć swój garnitur ślubny (o tym w następnych odcinkach „Ubraniowego Poradnika Ślubnego”). Przymiarki garnituru bez prawidłowo ustalonej długości rękawów koszuli narażają cały projekt na niepowodzenie.

Ponadczasowa klasyka najwyższej jakości… 

Zachęcamy do przeczytania artykułu o tym, jak ocenić jakość koszuli w mniej niż minutę

KOSZULA

Chociaż kanony klasycznej męskiej elegancji nie obejmują zdejmowania marynarki w obliczu innych osób, najprawdopodobniej większość panów młodych w którymś momencie swojego wesela, i tak to zrobi. Oczywiście najlepiej jest mieć wtedy garnitur trzyczęściowy i zostać w kamizelce, ale jeśli tak się nie stanie, warto pamiętać, że koszula powinna sięgać do końca pośladków zapewniając tym samym porządne „umocowanie” w spodniach i oszczędzając gościom weselnym widoku nagiego ciała.

W klasycznej elegancji koszula jest bielizną i jej części inne niż kołnierz i mankiety nie powinny być eksponowane światu. Nie można jednak zapominać, że w budowie stroju ślubnego pełni ona bardzo ważną funkcję, stanowiąc kolorystyczny fundament całego zestawu.

Gdzie kupić taką koszulę?

Choć biała koszula to ponadczasowa klasyka, zakup ładnej, klasycznie wyglądającej i posiadającej odpowiedni kołnierzyk w sklepie stacjonarnym jest niemal niemożliwy. Wszystkie sieciówki oferują swoim klientom zaledwie „wariacje na temat…”, które tylko przypominają porządne koszule.

Rozwiązaniem są oczywiście sklepy online. Jeśli mają one przychylną obsługę to zakup koszuli, a przede wszystkim możliwość łatwej wymiany modelu w złym rozmiarze, to pestka.

Niecierpliwych informuję już teraz, że wszystkie artykuły w tym cyklu na MilerSzyje.pl to:

Do zobaczenia !